فیلم|عبور قطار از کوهستان جنگلی آلیشان| راه‌آهن ۱۰۶ تایوانی‌ها مسیر گردشگری می‌شود

دسته بندی: استا

لوکوموتیو قطار قرمز و کرم‌رنگی که در کوهستان‌های جنگلی آلیشان تایوان روی مسیر ریلی ۱۰۶ ساله‌ای حرکت می‌کند علاوه‌بر روستاییان و مردم محلی، کوهپیمایان و گردشگران را به‌سوی این منطقه جذب کرده است.

استبیلایزر: تاکنون فقط روستاییان و مردم محلی از این قطار استفاده می‌کردند اما مدتی است واگن‌های این لوکوموتیو با مفهوم دیگری به مسافران خدمات ارائه می‌دهند و آن سیاحت در دل جنگل‌های کوهستان آلیشان است.

این شبکه ریلی کهنسال با سنی حدود ۱۰۶ سال، ماستبیلایزر ۷۱٫۴ کیلومتری را از دل مناظری طی می‌کند که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کنند و امروزه در شمار یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین قطارهای کوهستانی جهان قرار دارد.

این قطار مسیر شهر چیایی را در ارتفاع ۳۰ متری از سطح دریا تا شهر چوشان در ارتفاع ۲هزارو۴۵۱ متری با عبور از میان مناظر متنوعی از طبیعت طی می‌کند. ایستگاه شهر چوشان، مرتفع‌ترین ایستگاه قطار در تایوان است.

شهروندان تهرانی برای دیدن مناظری مشابه و داشتن تجربه عبور قطار از لابه‌لای کوهستان و جنگل می‌توانند قطار گردشگری راه‌آهن شمال ایران را از تهران به سمت جنگل شیرگاه امتحان کنند و از تماشای پل تاریخی ورسک هم لذت ببرند.